Awards and achievements

Anchor at Babbacombe

Anchor at Babbacombe (Photo: Dan Bolt)

The most prestigious award a BSAC dive can achieve is the Heinke trophy. It is awarded annually to a branch judged to have done most to further it’s members interests and the BSAC and is hotly contested. We are proud to have won it in 1994 and 2006, and been runner up in 1999. We were also the runners-up for the BSAC/Diver Spotlight Award in 1998. We like to think of this as recognition of our passion to remain one of the best clubs in the country.

Every year within the club, we celebrate the best and brightest of our divers diving by presenting three awards.

Diver of the year is presented to the person who has made the biggest contribution to club diving that year.

  • 2017 Allan and Carole Tudor
  • 2016 Pete Watton
  • 2015 Steve McKay
  • 2014 Steve Fox
  • 2013 Paul Newland
  • 2012 Mike Balmforth
  • 2011 Dominic Walley
  • 2010 Allen Murray
  • 2009 Rosemarie Longfield
  • 2008 Paul Newland
  • 2007 John Oliphant
  • 2006 Tony Clarke
  • 2005 Ruth Swarbrick
  • 2004 Mike Balmforth & Allen Murray
  • 2003 Bella Snook
  • 2002 Carole Tudor
  • 2001 Richard Wood
  • 2000 Barry Preston
  • 1999 Richard Knights
  • 1998 Dave Topley
  • 1997 Martin Cox
  • 1996 Derek Pearson
  • 1995 Karen Jones
  • 1994 Allen Murray
  • 1993 Sean Sessions
  • 1992 Sarah Dashfield
  • 1991 Steve Widdicombe
  • 1990 Ben Donaghue
  • 1989 Marie-Louise Sessions
  • 1988 Nick Parsons
  • 1987 Kevin Sessions
  • 1986 Simon Powell
  • 1985 Dave Crockford
  • 1984 Ray Evans
  • 1983 Nigel Sweatman
  • 1982 Martin Cox
  • 1981 Phil Owens
  • 1980 John Greenwood
  • 1979 Kevin Moran
  • Novice of the year goes to the person who has shown the most promise during their first steps into diving – either because they made it all look easy or because they overcame the biggest challenges to get there.
  • 2017 Marianne Lewis
  • 2016 Judith Peplow
  • 2015 Katie Swan
  • 2014 Kim Maidment
  • 2013 Michelle Godden
  • 2012 Steve Fox
  • 2011 Mike Spray
  • 2010 Tracey Cleave
  • 2009 Helen Hardwicke & Lu La Buzz
  • 2007 Natalia Passynkova
  • 2006 Andy Pedrick
  • 2005 John Hern
  • 2004 Peter Rogers
  • 2003 Pete Watton
  • 2002 Lis Leader
  • 2001 Mark Fahey
  • 2000 Aaron Sharp
  • 1999 Chris Catt
  • 1998 Shaun Carter
  • 1997 James Drummond
  • 1996 Debbie Bowditch
  • 1995 Mark Hanson
  • 1994 Gavin Houlston
  • 1993 Tigger Passey
  • 1992 Gill Keites
  • 1991 Andy Hawkins
  • 1990 Robin Wilson
  • 1989 John Kemp
  • 1988 Steve Jesney
  • 1987 John Woollacott
  • 1986 Mike Maslin
  • 1985 Mike Ford
  • Trainee of the year is presented to the person who has achieved the most in the diver training.
  • 2017 Harry Mann
  • 2016 Geoff Ford
  • 2015 Val Godden
  • 2014 Pete Watton
  • 2013 Jon Goodfellow & Richard Knights
  • 2012 Paul Downs
  • 2011 Richard Luscombe
  • 2010 Mark Chatwin & Neil Edlin
  • 2009 Dominic Walley
  • 2008 Jon Goodfellow
  • Well done to our winners!